BANKANIZ NE KADAR GÜVENLİ

Tüm bankalar online müşterilerini aynı derece korumuyor. Ancak her geçen gün artan güvenlik önlemleri ile korsanların gizli bilgilere ulaşmaları daha da zorlaşmakta. Tek kullanım şifre oluşturan cihazlar veya akıllı kart okuyucular aslında daha güvenilir önlemlerdir ancak kullanımları maalesef zorunlu değildir.

Citibank: Oturum açmadaki doğrulama sırasında PIN kodu kullanılmakta, otomatik süre dolumu ile kontrol edilmekte ve 3 kez hatalı şifre girilmesi halinde o hesap numarası için sistem otomatik kilitlenmektedir. Ayrıca oturum doğrulama için geçici çerezler ve 7/24 müdahale saptama teknikleri kullanılıyor.

Denizbank: Kullanıcı Adı, eParola ve açık Deniz şifresi için sanal klavye seçenekleri ve Türkiye’de bir ilk olarak SMS Doğrulama.

Dışbank: Kullanıcı adı/müşteri numarası ve şifre/parola girişi için sanal klavye seçenekleri.

Finansbank: Müşteri numarası haricinde şifre ve parola için sanal klavye, giriş ve para transferleri için SMS ile tek kullanımlık şifre talebi, servis sağlayıcı ve IP tanımlama ile bağlantı ve ayrıca işlem sınırlaması

Garanti Bankası: Müşteri no, şifre ve parolanın üçüncü parti yazılımlar tarafından kaydedilmesini önleyen mini klavye haricinde tek seferlik giriş şifreleri oluşturan şifrematik isimli cihaz da kullanılabilir. Ayrıca ekstra güvenlik önlemi olarak Garanti Güvenlik Kalkanı’nı kullanabilir ve ayrıca yapılacak işlemleri sınırlandırabilirsiniz.

Halkbank: Elektronik kimlik olarak da bilinen sertifika uygulaması, kullanıcı tanınmasında Microsoft Certificate Server ile size sunulan kişiye özel elektronik kimlik, özel müşteri numarası ve şifre.

HSBC: Kullanıcı kodu, parola ve sanal klavye zorunluluğu olan şifrenin haricinde işlem şifreleri ve yapılacak işlemlerin sınırlandırılması.

İş Bankası: Müşteri numarası, parola ve sanal klavye zorunluluğu haricinde tek kullanımlık giriş şifreleri oluşturan iAnahtar. Ayrıca işlemlerin sınırlanması ve güvenlik çemberi isimli küçük bir yazılım ile ekstra güvenlik.

Koçbank: Sanal klavye ile kullanıcı kodu ve şifre girilmesi, akıllı anahtar ile tek kullanımlık giriş şifrelerinin oluşturulması ve açık anahtar alt yapısı (PKI).

 

Share This:

Post Author: murat demirhan

Bir Cevap Yazın