İNTERNET SALDIRILARINDAN NASIL KORUNULUR?

Robot ağlarından nasıl korunabilirsiniz?

Şayet internet bağlantısı ışığınız yanıp sönüyorsa ve sabit diskiniz anlam veremediğiniz sesler çıkartıyorsa sisteminizi mutlaka kontrol etmelisiniz. Ancak bu durumla karşılaşmadan kendinizi korumanız daha iyi olacaktır.

Alabileceğiniz önlemler: Sistemine robot bulaştıktan sonra güvenliği konusunda şüphe duyanlar muhtemelen şifrelerini ve hesap bilgilerini çoktan kaybetmişlerdir. Ancak şu önlemleri alarak kendinizi koruyabilirsiniz.:

İşletim sistemi: Windows’un otomatik güncelleme işlevini kullanın. Bu sayede sisteminiz her zaman güncel kalacaktır. Aksi takdirde bazı sistem saldırıları koruma mekanizmalarını rahatlıkla aşabileceği için, güvenlik duvarı ve virüs tarayıcılar da yardımcı olamayacaktır.:

Tarayıcı ve e-posta istemcisi: İnternet programlarınızı da düzenli olarak güncellemelisiniz. Alternatif bir tarayıcının kullanılması enfeksiyon riskini düşürür ancak yüzde yüz önleyemez. şrefox’un hedef olduğu saldırı sayısı ortaya çıkan güvenlik açıkları ile orantılı olarak devamlı artmakta.

Güvenlik duvarı: Bir masaüstü güvenlik duvarı komple koruma sunmasa da, mutlaka bir tane yüklemelisiniz. Windows XP, sisteme entegre bir güvenlik duvarına sahiptir. eCHIP’ten yükleyebileceğiniz Sygate Personal şrewall’ı (HeCHIP-Code Güvenlik) alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Robotların güvenle kaldırılması

Eğer bilgisayarınıza zaten robot bulaştıysa bu zararlıdan kurtulmanız çok da kolay olmayacaktır. Windows’u yeniden yüklemek istemeyenlerin kullanabilecekleri güvenilir tek yöntem ise bu zararlıyı, Kaspersky’nin anti virüs veya Spybot Search & Destroy anti casusluk aracı gibi klasik yazılımlar yardımıyla kaldırmaya çalışmaktır. Her iki programı da eCHIP’ten (HeCHIP-Code Güvenlik) yükleyebilirsiniz.:

Ancak bu işlem sırasında robotun tüm bileşenlerinin kaldırıldığından emin olmadan önce internet bağlantısını etkinleştirmemeye dikkat etmelisiniz.:

Anti virüs ve anti casusluk araçlarının güncellemelerini ise internete bağlı başka bir bilgisayar yardımıyla temin etmeli ve daha sonra örneğin, USB bellek ile aktarmalısınız.

Share This:

Post Author: murat demirhan

Bir Cevap Yazın