BİLGİSAYARINIZ NE KADAR GÜVENLİ

Bilgisayarınızın siz paydos ettikten sonra neler yaptığını biliyor musunuz? Atom Bilişim der ki en iyisi bilgisayarınızı bir kere daha kontrol etmeniz. Çünkü internette yeni bir tehlike kol geziyor: Günümüz mafya baronları artık Polat Alemdarlara ihtiyaç duymuyor ve istedikleri zaman zombi bilgisayarlardan oluşan bir ordu ile çalışabiliyor. internet üzerinden uzaktan kontrol edilen bilgisayarlar, bir komutla web sayfalarını çökertiyor, yığın postaları gönderebiliyor veya sahte banka web sayfaları üzerinden, masum kullanıcıların ceplerindeki parayı boşaltabiliyorlar. Bu “zombilerin” sahipleri ise hiçbir şeyin farkına varmıyor. CipherTrust’ın güvenlik uzmanları, bu sene mayıs ayı içerisinde günde ortalama 172.000 yeni IP adresinin ele geçirildiğini tespit etmiş. Söz konusu grafiğin eğrisi ise hızla yukarı tırmanışını sürdürüyor.

Casus yazılımlar, hijacker ve solucanlar, uzun zamandır sadece heyecan isteyen gençlerin kullanımında bulunmuyor. Solucan ve Truva atı yazarlarının sadece (şüpheli) bir şöhret peşinde koşan kişiler olduğu kanısı da günden güne doğruluğunu kaybediyor. Bu tarz neşeli yaklaşımlar artık sadece Hollywood filmlerinde kaldı. Günümüzde her şey büyük miktarda “kanlı” paranın etrafında dönüyor. Söz konusu eylemlerin ardında ise etkinlikleri birer hobi olarak gören genç korsanlar değil, yeraltının sadece birkaç Euro karşılığında çalıştırdığı organize suç örgütleri bulunuyor.

Arka planda duran bu insanları ararken, yaptığımız her girişimde sessiz kalmayı yeğleyen kişilerle karşılaştık. Güvenlik uzmanları ve bu konu hakkında bilgisi olanlar ise ayrıntılara girmeyi reddediyor. Mafya yapıları son zamanlarda gündelik yaşamı tehdit eden bir hacme ulaştı. Bundaki belki de en önemli unsur, kendi bekaları için endişe duyan kurbanların sessizliği. Hangi firma, kendi web sayfasının bir korsan saldırısı karşısında ayakta kalamayacağını kabul edebilir ki? Buradaki birçok bilgiye ancak kaynakların isimlerini gizli tutma sözü karşılığında ulaşabildik.

Mafya, gerçek hayattaki yeraltı raconunu sanal aleme de taşımış

Örnek şantaj: Hollandalı bir online kumarhane, kısa bir süre önce kötü bir tecrübe yaşamak zorunda kaldı. Korsanlar, seçimi servis sağlayıcıya bırakmışlardı. Kumarhane ya her ay 100.000 Euro haraç verecekti ya da sunucuları hizmet veremez hale gelecekti. Korsanlar, kumarhane sahiplerinin kötü bir şaka ile karşılaşmadıklarından emin olmaları için de küçük bir gösteri yaptı ve binlerce bilgisayarın kumarhane sunucularına saatlerce anlamsız veri paketleri göndermesini sağlayarak, firmanın normal hizmet vermesini engellediler. Kumarhaneyi ödeme yapmaya zorlayan korsanların kimlikleri ise hâlâ belli değil.

Share This:

Post Author: murat demirhan

Bir Cevap Yazın